مزایای منزوی بودن

اخیرا کتابی خوندم به پیشنهادی دوستی که زیاد هیچ هایک میکنه به نام مزایای منزوی بودن . داستان کتاب  به نوعی اقتباسی از رمان ناتور دشت اما بروزتر . رمانی که برای رده سنی نوجوان نوشته شده و بدون هر مدل تکلف میشه اونو بسرعت تموم کرد .

جدا از تمام مسائل تربیتی و جامعه شناختی که در تخصص من نیست بخوام درباره اون ها حرف بزنم اما این کتاب به نکته ای اشاره کرد که کمتر بهش توجه میکنیم توی جامعه امروزمون و اون هم راه رسم زندگی گروهی . 

اینکه ما هنوز یاد نگرفتیم چطوری گروهی زندگی کنیم تا پیش رفت کنیم شاید بش گفت دلیل خیلی از عقب موندگی های امروز جامعه ماست . شاید چون کسی به ما این آموزش نداده باعث شده که به اینجا برسیم ، نمیدونم شاید …

 

و اما  توضیحات ویکیپدیا درباره این کتاب :

یک رمان تربیتی در سبک نامه‌نگارانه است که توسط نویسنده آمریکایی، استیفن شباسکی نوشته شده‌است. این کتاب اولین بار در ۱ فوریه ۱۹۹۹ توسط پاکت بوکز[E ۱] منتشر شد.[۱]وقایع رمان در اوایل دهه ۹۰ میلادی و شهر پیتسبرگ واقع در پنسیلوانیا اتفاق می‌افتد و داستان زندگی نوجوان درونگرا و منزوی بنام چارلی را دنبال می‌کند که به تازگی اولین سال تحصیل خود در دبیرستان را آغاز کرده‌است. تمامی وقایع داستان از طریق نامه‌هایی که چارلی برای دوست خیالی خود نوشته، تعریف می‌شود و تمرکز داستان نیز بر روی جزئیات زندگی چارلی، همچون ارتباط او با دنیای پیرامونش است. در بسیاری از بخش‌های رمان، شخصیت چارلی تفکرات غیرمتعارف خود را دربارهٔ بسیاری از جزئیات زندگیش همچون ارتباط با خانواده و دوستان، با خواننده به اشتراک می‌گذارد و رمان ماجراهای او را که سعی می‌کند از دنیای نوجوانان به دنیای بزرگسالان پا بگذارد را دنبال می‌کند.

تیغ تیز سانسور :

به جرات میتونم بگم که برای اولین بار کتابی میخوندم که به این واضحی از زیر تیغ سانسور رد شده و دوستان سانسورچی هرقدر که دوست داشتن اونو سانسور کردن .اگر که توانایی خوندن کتاب به زبان اصلی دارین پیشنهاد میکنم که حتما اونو به زبان اصلی بخونید و اگر هم که براتون سخته فیلمی هم از روی کتاب ساخته شده که با دیدن اون تفاوت داستان نسبت به قبل و یعد از سانسور میرسین (: .

 

پی نوشت :

  • حداقل قدیم تر ها به این واضحی نبود سانسورا (:
  • گودریز : مزایای منزوی بودن
  • اسم اصلی کتاب هم مزایای گوشه گیر بودنه که توی ترجمه به منزوی بودن تغییر کرده نمیدونم درسته یا نه این کار 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.