پیش نوروز

L139453917372
تقریبا میشه گفت ، که هر وقت حرف از عید نوروز پیش میاد چنتا إلمان هست که تو فکر آدم تداعی میشه مثه تعطیلات ، دید و بازدید ، چهار شنبه سوری ، خونه تکونی ( که اقایون دل خوشی از این یکی ندارن(: ) و خیلی چیزای دیگه.
اما حتما اگه قرار باشه راجع به پیش نوروز ینی اتفاقای قبل از عید حرف بزنیم قطعا یکی از آزارترینشون چهارشنبه سوری .
چهارشنبه سوری تو اصله داستان چیزه بدی نیس ، یه جشن و آئین باستانیه ایران باستان که چند ساله شده این شکلی . فرم اصلیه چهارشنبه سوری و حتما شما شنیدین راجبش که چند قسمت مختلف مثه پریدن از روی آتیش ، مراسم قاشق زنی ، و جشن و شادیه که همه ی ماجرا شده ترقه بازی و سر وصدا ، البته خو سر و صدا جز جدایی ناپذیر از یه جشن درس حسابیه ، اما این سر و صدا باید از جنس موزیک باشه که این قصه توی چهارشنبه سوری هر سال تبدیل شده میدون جنگی ، حتی با این صداهایی که آدم میشنوه فکر نمیکنم توی میدون جنگم اینطوری باشه .
جدا از اینکه خو این چهارشنبه سوری زیادی خطرناک شده و هرسالم کلی آدن سر این قضیه کارشون بیخ پیدا میکنه اما هنو بعضی خانواده ها هستن که این جشن و یه شکل سنتیش اجرا میکنن، این میتونه ناشی باشه از ندونستن و نشتاختن این آئین و اینکه ما خودمونم خیلی نرفتیم دنبالش که اگه قرار باشه یه جشن باستانیو جشن بگیریم آئینش چه چیزایی .
و شاید مهمترین نکته که عامله این قضیه باشه اینکه شهر بزرگ شده و جمعیت زیاد شده باشه و مشکلاتی که مردم و هر روز بیشتر درگیر میکنه ، که خواستیم اما نشد که بریم دنبالش، درسته که این یهجورایی توجیحه اما آدمیزاد به همین چیزاس که آدمیزاد میشه آقا همه رو گفتم که بگم ؛

مراقب باشین و آگاهانه هر کاریو انجام بدین

تا چهارشنبه سوزی ها نداشته باشیم.
13901222162401813_PhotoL
حرف از جشن شد ، یه پایه ی اصلی تو هر جشنی یه موزیکه درس حسابی با یه شعر جذابه ، بزارین راحت تر بگم به نظر من هر چیزی ارزش گوش کردن نداره ، ینی هر ترانه ای ارزش نداره .
جایی از مرحوم بیژن ترقی خوندم که موسیقی با ترانس که زنده میمونه ، اینکه من گوشم و عادت بدم به خوب گوش کردن از جمله چیزایه که به ما یاد ندادن ، حرفم به این نیس که حالا فلان مدل از موسیقی بد ه یا فلان مدل خوبه اما انتخاب این که چی گوش بدیم فک میکنم مهم باشه.
القصه ، چهار شنبه سوری با زادروز تولد بانو پروین اعتصامی همراه ، گفتن از پروین و نقد کردن اشعارش چیزیه که قطعا در تخصص من نیس اما اگه بخوایم از ویژگی اشعار پروین حرف بزنیم ، حتما اینو میشنوین که مناظره توی اشعارش زیاد به چشم میخوره .
مناظره ینی : مناظره در لغت به معنی با هم نظر کردن، یعنی فکر کردن در حقیقت و ماهیت چیزی است. در واقع به مجادله و نزاع با همدیگر و بحث با یکدیگر در حقیقت و ماهیت چیزی مناظره گویند.
توی تعریفی که از مناظره پیدا کردم به این نکته ” بحث با یکدیگر در حقیقت و ماهیت چیزی ” اشاره شده اما حتما علتی وجود داشته که یه شاعر به سمت گفتن این مدل شعر میره ، که درباره ی پروین ؛ میتونه مشکلات دورانش بوده باشه .
همه این ماجرا به این جا رسید که از شعر مناظره ای میخوام بسمت مدل بروز ترش برم ینی موسیقی اعتراضی برم .
‫‫ترانه معترض توی ایران قدمتی به اندازه تاریخ ترانه داره ، ترانه با علی اکبر شیدا متولد میشه ، اما از حق نگذریم ؛ عارف قزوینی رو میشه پدر ترانه اعتراضی اسم برد.از مشهور ترین ترانه های مونده به جا از عارف قزوینی

 • آمان آمان
 • یک دیدگاه برای “پیش نوروز”

  1. مثل هميشه بى كم و كسر و عاالى??????بنظرم بهترين قسمت هاى عيد ٣تاست : يكى خريد كردناى قبلشه از لباس و كفش و اينا بگير تا وسايل سفره هفت سين و گل و شيرينى ، يكى لحظه ى سال تحويله ، يكى سفر ، البته فقط و فقط به يه شرط اينا به آدم لذت ميده و شيرينه?
   يادمه ٤ شنبه سورى تا همين ٥،٦ سال پيش باز خوب بود حد اقل جرات ميكرديم از خونه بريم بيرون از رو آتيش بپريم اما حالا بايد از جونت سير شده باشى كه از در خونه برى بيرون!! فك كنم بهترين اتفاق ٤شنبه سورى زادروز بانو پروين باشه ?
   متن خيلى مفيدى بود مخصوصا اون قسمت ترانه هاى اعتراضى جالب بود واسم . راستيييى مرسى واسه آهنگ بوى عيدى مرحوم فرهاد ، انتخاب كاملا به جايى بود?

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *