شرحی بر پول های الکترونیکی

currency-war_1790178b
یکی از سوالایی که خیلی وقته واسم پیش اومده راجع به پول‌های الکترونیکی ، که وقتی مشنویم پول الکترونیکی دقیقاً ینی چی ؟ چند مدل پول الکترونیکی داریم و فرقاشون چیه باهم ؟چطور میشه از این پولها استفاده کرد ؟آیا سودم دارن ؟ و خیلی سوالای دیگه .

در حقیقت این ماجرا از وقتی شروع شد که چن وقت پیش شنیدم که خالق بیت کوین توی استرالیا توسط پلیس دستگیر شده ، خب این سؤال پبش میاد که این پول چیه داستانش که پلیس رفته خالقشو بگیره ، بعد که رفتم دنبالش دیدم که ماجرا پیچیده‌تر از أینه که چارتا پلیس بیکار از سره بیکاری رفته باشن این آدمو دستگیر کرده باشن (:
حتماً این سؤال براتون پبش میاد که خو منظورم چیه از این حرف ؟
بذارین از اینجا شروع کنم : که اول از همه وقتی مشنویم پول الکترونیکی ینی چی ؟
پول الکترونیکی به پولی گفته میشه که : که به صورت الکترونیکی حرکت کرده و به گردش درمییاد و می‌تونه به صورت کارت هوشمند و یا کارت‌هایی که در اونها ارزش ذخیره شده، یا کیف پول الکترونیکی ارایه بشه .
البته چون این پول هنوز در مراحل اولیس ، هنوز تعریف واحدی از این پول وجود نداره ،اما اشخاص مختلف تعاریف مختلفی براش ارائه کردن که اینجا چند موردشو میارم

۱)بر روی قطعه‌ای الکترونیکی همانند تراشهٔ کارت و یا حافظه‌کامپیوتر به صورت الکترونیکی ذخیره شده.
۲)به عنوان یک وسیلهٔ پرداخت برای تعهدات اشخاصی غیر از مؤسسهٔ صادر کننده، پذیرفته شده‌است.
۳)بدین منظور ایجاد شده‌است که به عنوان جانشین الکترونیکی برای سکه و اسکناس در دسترس و اختیار استفاده کنندگان قرار گیرد.
۴)به منظور انتقال الکترونیکی وجوه و پرداخت‌های با مقدار محدود ایجاد شده‌است. 

تا اینجا بحث یه مقداری باز شده حالا نکته‌ای که هست إینکه ما چند مدل پول الکترونیکی داریم
من چنتا رو اینجا براتون معرفی میکنم اما (توجه داشته باشین که مدلای مختلفی از پول‌های الکترونیکی هست که من چنتاشو معرفی کردم)

شاید معروف ترین این پول‌ها بیت کوین باشه : بیت کوین یک شبکه توافقی است که یک سیستم پرداخت جدید و یک نوع پول کاملاً یجیتال را بوجود آورده است. این اولین شبکه پرداخت نقطه به نقطه تمرکز زدایی شده است که توسط کاربرانش بدون هیچگونه اختیار مرکزی و یا واسطه ای، نیرومند شده است. از نقطه نظر یک کاربر، بیت کوین بسیار شبیه پول نقد اینترنتی است. بیت کوین همچنین می تواند به عنوان مهمترینسیستم دفترداری با سه ورودی موجود بشمار آید
توی لیست ما، شماره دو رو اختصاص میدیم به لایت کوین :  هم نوعی ارز مجازی تقریبا شناخته شده است که تولید آن بسیار راحت تر می باشد و همچنین مقدار بیشتری از آن در بازار وجود دارد. به این ترتیب، اگر بیت کوین را طلا در نظر بگیریم می توانیم به لایت کوین لقب نقره را بدهیم. در واقع،  زمانی که تولید بیت کوین در مقدار ۲۱میلیون متوقف شود،۸۴میلیون لایت کوین تولید خواهد شد. هم چنین معاملات لایت کوین تنها به۲٫۵دقیقه زمان احتیاج دارد در حالی که بیت کوین برای کامل کردن فرآیند معامله بیش از ۱۰دقیقه زمان می گیرد. تفاوت اصلی آن با بیت کوین در میزان امنیت آن است. به دلیل استفاده از تکنیک های خاص رمزنگاری، میزان امنیت لایت کوین نسبت به بیت کوین بیشتر است و در واقع به دلیل میزان بالای حافظه درگیر در آن، هک کردن و ایجاد اختلال درلایت کوین بسیار دشوار و پرهزینه است. 
Bitcoin

اما برای خرید وفروش پول‌های الکترونیکی نیاز به درگاه های پرداخت داریم که از این جمله
میشه مانی بوکرز ، اگوپی ،پی پال ،پرفکت مانی ، وب مانی
برای مثال وب مانی :
یک سیستم پرداخت الکترونیکی سریع و محیطی برای کسب و کارهای آنلاین است که امکان انجام تراکنش های مالی را در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حساب بانکی یا کارت اعتباری فراهم می کند. این تراکنش ها بسیار امن، غیرقابل بازگشت و غیرقابل شناسایی هستند

پی پال :
پی پال یک سرویس پرداخت و انتقال پول آنلاین است که به کاربرانش امکان می‌دهد حساب‌های مجازی یا الکترونیکی ایجاد کنند و از طریق این حسابها در شبکه ای بسیار ایمن، سریع و با کاربری آسان، به نقل و انقال پول، خرید و فروش و تبدیل ارز از در شبکه اینترنت بپردازند. 
اگوپی :
 یکی دیگر از درگاه های پرداخت اینترنتی است که بعد از پی پال از بیشترین شهرت برخوردار میباشد و مخصوصا برای دوستانی که قصد کار با سایت های پی تی سی را دارند مزیت اگوپی این است که بیشتر سایت ها به اگوپی پرداخت دارند.
البته اگوپی هم مانند پی پال و پیزا ایران را تحریم کرده است اما به هیچ عنوان به اندازه آنها حساس نیست و شما میتوانید با استفاده از یک فیلترشکن معمولی در این سایت حساب باز کنید فقط دقت کنید که همیشه هنگام کار با این سایت آی پیتون از یک کشور باشه.

pp258Use-Egopay-as-Your-Online-Payment-System

امنيت پول الكترونيكي
یکی از مهمترین بحث ها توی سیستم های پرداخت الکترونیکی امنیته چرا كه شبكه‌هايي مثله اينترنت رسمأ يك شبكه باز هستند ، لذا طبیعیه كه نگراني‌هاي زيادي در ارتباط با ارسال داده‌هاي مالي وجود داشته باشه. محتمل‌ترين انگيزه براي ارتكاب تقلب‌هاي مالي ، بحث درآمد ماليه . سيستم‌هاي پول الكترونيكي هم از اين قاعده مستثنا نيستند و اين امر مي‌تونه با توليد نشونه‌هاي تقلبي پول الكترونيكي با استفاده از اطلاعات يا دستگاه‌هاي به سرقت رفته از ناشر پول انجام بشه.
 
توی طراحي سيستم‌هاي امنيتي پول الكترونيكي ، تلاش مي شه كه به وسيله معيارهاي پيشگيري مثله معيارهاي مقاومت سخت‌افزاري ، رمز گذاري نرم افزاري ، مجوزهاي همزمان ، و معيارهاي تشخيص تقلب ، امنيت اين پول تامين بشه
(از اینجا رو از سایت بانک سپه انتخاب کردم ، اینجا قرار میدم براتون)
رمزگذاري: از روش مهم در ايجاد امنيت در پول الكترونيكي ، رمز گذاري اطلاعات آن است . در اين زمينه هدف آنست كه در جريان ارسال اطلاعات مربوطه ، از وجود محرمانگي و صحت اطلاعات اطمينان حاصل شود و در ضمن ، گيرنده و فرستنده بتوانند و يا عدم انكار در معامله مطمئن شوند . يكي از روشهاي مرسوم رمزگذاري استفاده از كليد رمز‌گذار است . در اين روش فرستنده با استفاده از يك كليد رمز گذار ، پيام خود را به صورت ناخوانا در آورده و از طريق شبكه براي طرف مقابل ارسال مي‌كند . گيرنده نيز با پيام واضح اوليه تبديل مي‌كند . 
امضاي ديجيتالي  ، عامل شناسايي كننده الكترونيكي است كه براي تاييد اسناد الكترنيكي مانند نامه ، قرار داد و غيره بكار مي‌رود . امضاي ديجتالي با خصوصيات زير داراي ويژگي‌هاي امضاي دستي مي‌باشد :
 براي هر فرد يكتا است .
امكان تصديق و تاييد را دارد .
ـ در كنترل اختصاصي صاحب آن است .
بعد از الصاق ديجتالي به داده‌ها ، در صورتيكه داده تغيير كند ، امضا هم غير معتبر مي‌شود.
يكي از روش‌هاي امضاي ديجتالي ، امضاي كليد عمومي است كه روش آن همانند رمزگذاري غير متقارن مي‌باشد . در ضمن ، چون در امضاي ديجتالي از روشهاي رمز گذاري استفاده مي‌شود ، لذا در صورت رعايت اصول مربوط ، جعل و تقلب در آن به مراتب از امضاي دستي مشكل‌تر مي‌شود .
گواهينامه ديجيتالي : وقتي كه در شبكه اينترنت ، دو نفر قصد انجام معامله اي را دارند ، بايد يكديگر را تصديق كنند . در ضمن ، يك فرد بايد مطمئن شود كه كليه عمومي طرف مقابل دقيقأ متعلق به اوست . انجام اين كار از طريق گواهينامه ديجيتالي صورت مي پذيرد . سازمان هاي معتبري به نام سازمان گواهينامه () وجود دارند كه براي افراد گواهينامه صادر مي‌كنند و در اين گواهينامه‌ها ، به صورت شكل شماره دو ، هويت فرد را معرفي مي‌كنند و يك جفت كليد عمومي و خصوصي را براي او صادر مي نمايند .
انواع سيستم‌هاي پول الكترونيكي
اكنون سيستم هاي مختلف پول الكترونيكي طراحي و ارايه شده اند هر يك از اين سيستم‌ها داراي مزايا و معايب خاص خود مي‌باشند و در مورد هر كدام تلاش شده است كه خصوصيات قبلي ذكر شده درباره پول الكترونيكي را به نحوي دارا باشند . برخي از مهمترين اين سيستم ها عبارتند از :

illicent  : هدف از ارايه اين سيستم انجام خريد و فروش براي كالا و يا خدمات با ارزش كم و پرداخت‌هاي جزيي بر روي اينترنت از يكصدم سنت تا پنج دلار مي باشد ، اگر چه مبلغ معامله در اين سيستم كوچك است ولي به علت تعداد زياد تراكنش ها ، كل حجم پولي معاملات اين سيستم قابل توجه است .
در اين سيستم ، نشانه هاي پول الكترونيكي به نام scrip  توسط ناشر منتشر مي‌شود . اين نشانه حامل پيام امضا شده اي است كه ارزش و شماره خاص خود را دارد و همانند وجه نقد الكترونيكي است . اين نشانه ها توسط بازرگان صادر و جمع آوري مي ‌شوند و فرايندهاي تاييد و شناسايي و رمز گذاري ها نيز به عهده او مي‌باشد در اين سيستم ، به دليل آنكه هر بازرگان نشانه خود را منتشر مي كند ، لذا ممكن است كه نگهداري آنها براي مشتريان به صرفه نباشد ، لذا در سنجش از فرآيند هاي تهيه اين نشانه‌ها دلالهايي تعبيه شده اند كه نشانه‌هاي مختلف را تهيه و در موقع لزوم به مشتريان ارايه مي‌كنند . از مزاياي اين سيستم ، درجه بالاي گمنامي و سرعت معاملات به واسطه عدم تمركز مي باشد . در ضمن ، به دليل پرداختهاي كوچك ، نيازي به رمرز گذاري‌ ها نيز به عهده او مي‌باشد . در اين سيستم ، به دليل آنكه هر بازرگان نشانه خود را منتشر مي‌كند ، لذا ممكن است كه نگهداري آنها براي مشتريان به صرفه نباشد ، لذا در سنجش از فرايندهاي تهيه اين نشانه‌ها ، دلال‌هايي تعبيه شده اند كه نشانه‌هاي مختلف را تهيه و در موقع لزوم به مشتريان ارايه مي‌كنند . از سرعت معاملات به واسطه عدم تمركز مي‌باشد . در ضمن ، به دليل پرداخت‌هاي كوچك ، نيازي به رمز گذاري‌هاي پيچيده نيست .
2) digicash : ديويد چام از پيشگامان سيستمهاي پول الكترونيكي ، ارايه دهنده اين سيستم مي‌باشد . در اين سيستم . مشتري و تاجر در بانك digicash ثبت نام كرده و براي ايشان يك حساب پول الكترونيكي باز مي‌شود . ارتباط اين اجزا توسط نرم افزار خاصي صورت مي‌پذيرد در اين سيستم، مشتري مي‌تواند يك عدد بزرگ ( حدود 100 رقم ) را به عنوان پول توليد كند و براي امضا ره بانك بفرستد . بعد از امضاي آن عدد ، مي‌توان از آن به عنوان يك پول الكترونيكي استفاده كرد و آن را به تاجر تحويل داد . فرايند امضاي پول الكترونيكي توسط بانك هم به صورتي است كه مشتري گمنام است و فقط در زماني كه بخواهد از پول سوء استفاده كنند و آنرا دوبار خرج نمايد ، مشخصاتش آشكار مي‌شود .
تاجر هم پس از اينكه الكترونيكي را به بانك ارسال كرد و از عدم خرج مجدد آن مطمئن شد آنرا قبول مي‌كند و كالا را براي مشتري ارسال مي‌دارد .
از مزاياي اين سيستم ، گمنامي زياد كاربر، امكان استفاده در معاملات و ارتباطات ناپيوسته ، امكان استفاده روي كارتهاي همشمند و سيستم‌هاي قوي آن مي‌باشد .
mondex  : در هسته سيستم موندكس ، كارتهاي هوشمند وجود دارند كه قادر به پذيرش و ذخيره پول الكترونيكي مي‌باشند ، در اين سيستم ، نشانه هاي پول الكترونيكي كه همانند وجه نقد مي‌باشند ، قابل استفاده روي كامپيوترهاي شخصي و انتقال به وسيله كارتهاي هوشمند مي‌باشند .
از خصوصيات بارز اين سيستم ، امكان انتقال دو طرفه پول بين بانك ، مشتري و تاجر و همچنين ، استفاده مسمتر از آن مي‌باشد . اين سيستم ، براي پرداخت از يك سنت تا چند صد دلار بهينه شده و هزينه هاي تراكنش آن كم است 

اوووف (: ، چه بحث مفصلی شد (:
در کل استفاده از این سیستم ها به شرطی مفید و کاربردیه که به چند نکته توجه داشته باشیم همیشه :
۱) یکی اینکه ،هدفمون از استفاده از این ابزار ها چیه .
۲)قانون شماره یک و همیشه به خاطر داشته باشین که نکات امنیتی رو رعایت کنین تا گرفتار کلاهبردارهای اینترنتی نشین ( که این شامل نکته اولم میشه و در ادامش استفاده ازنکات فنی لازم)
.
.
.
اینجام لینک چنتا سایت مفید قرار دادم امیدوارم مفید باشه .

http://exchanging.ir

http://iranbitcash.com

http://forum.parsbtc.com

http://www.tehranpayment.com

http://www.persianxchange.ir

https://btc-e.com/page/2

اما در آخر اینو یادتون باشه که اکثر درگاه های پرداخت اینترنتی روی ایران بستس ، پس هنگام خرید فیلترشکن بهمراه داشته باشین (:

به اشتراک بگذارید :[feather_share]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *