از چی به چی رسیدیم !

بعضی وقتا توی کار ، آدم دنبال یه سوژه خاص میگرده تا نیاز کاریش باهاش برطرف کنه اما خو داستان از جایی جالب میشه که موضوعی که میخوایش اصلا پیدا نمیکنی اما به یه چیزه جالب دیگه برمیخوری که به موضوع جالبی برات تبدیل میشه .
البته یکم که نه خیلی بیشتر از یکم بی ربطه این داستان به موضوع نوشتم اما خو شیرینی خاصی داره که بد نیست اینجا بیارمش ، احتمالا اگه راجع به داستان کشف فرمول ساختار بنزین شنیده باشین اینطوریه که کاشف «فریدریش آگوست ککیوله» سالها دنبال ارائه این فرمول بوده اما به نتیجه نمیرسید تا اینکه یه شب توی رویا  دید که مولکولای بنزین با حرکتی مار مانند ،حرکتی حلقوی (( بعدها اصلاح شد و تبدیل شد به  شش ضلعی )) رسم کردند و اینطوری پرده  از راز ساختار فرمول بنزین برداشته شد، گفتم که خیلی بی ربطه (:

چند روز قبل واسه یکی از پروژه هایی که داشتم دنبال یه ایده  توی اینترنت میگشتم ، (( واسه این کار دنبال یه تصویر پس زمینه که خیلیم ساده باشه و توش رنگ نارنجی استفاده شده باشه باید پیدا میکردم ))  ،که با این تصویر روبرو شدم :

bublechamber

این تصویر خیلی نظرمو به خودش جلب کرد با یه جستجوی ریز توی وب با عبارت اتاق حباب روبرو میشین ، اتاق حباب یا bubble chamber وسیله ای که با کمک اون حرکت ذرات الکتریکی درونش رو شناسایی میکنن .
دونالد آرتور گلاسر ، مخترع اتاق حباب در ۱۹۵۲ اتاقک حباب اختراع کرد و در ۱۹۶۰ برنده جایزه نوبل شد. توی اتاق حباب معمولا از هیدروژن مایع پر میشه . این اتاقک انواع مختلفی داره ینی از انواع مختلفی از مواد پر میشه برای مثال اتاقک ابر ، اتاقک سیم و اتاقک جوش هم وجود دارند که این دوتای آخری جدیدترن .

اتاقک ابر همون ایده اتاق حباب اما به جای مایع از گاز پرمیشه ، برای شناسایی در محیط های بزرگتر استفاده میشه .

نکته بامزش اینجاست که به خاطر شباهت های این موضوع با حباب های آبجو ، احتمالی وجود داره که  آبجو الهام بخش ساخت این دستگاه بوده اما سال ۲۰۰۶ دونالد آرتور گلاسر توی مصاحبه ای این داستان رو رد کرده و فقط نمومه های اولیه رو با آبجو پر میکرده .

درسته که ماجرای بنزین و داستان من تقریبا بی ربط هستن ، اما فکر اینکه همیشه چیزای جدید زمانی پیدا میشن که هیچ انتظاری نداری و یا از جایی بهت میرسن که هیچ ربطی به موضوع اصلی نداره هیجان انگیزترین قسمت توی جستجو یه موضوع به حساب میاد ، وقتی که نمیدونی چی پیش میاد اما میری جلو یه نتیجه جالب بدست میاد .

 

منابع بیشتر :

 

 

 

یک دیدگاه برای “از چی به چی رسیدیم !”

  1. چقد خوب بود ??? حرفتو ١٠٠٪‏ قبول دارم هميشه وقتى انتظارشو ندارى به يه موضوع جالب و هيجان انگيز ميخورى كه تورو از روزمرگى زندگى دور ميكنه و دلت ميخواد دنبالش كنى ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *